Hatco HXMH-30 Gray Granite LED 30" Horizontal Single Shelf Merchandiser - 120V
Item number  413hxmh30yMFR number  HXMH-30-GRAY
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two LED bulbs for superior product illumination
  • Thermostatically controlled base extends holding times
  • Includes 6 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 120V; 1000W
UPC Code:400011503208
Hatco HXMH-30-GRAY Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
58 lb.
Width
33 15/16 Inches
Depth
28 9/16 Inches
Height
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,000 Watts
Color
Gray
Control Type
Thermostatic
Display Case Type
Open Air
Door Type
Hinged
Features
Heated Shelves Made in America
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Shelf Style
Horizontal
Temperature Settings
Adjustable
Type
Merchandisers
Hatco HXMH-30-GRAY Details
Showcase delicious wrapped food like breakfast sandwiches, hamburgers, pizza, nachos, and more with the Hatco HXMH-30 heated 30" horizontal single shelf LED merchandiser in gray granite! This sleek unit boasts LED lighting for superior product illumination and display on each shelf, and customers are able to easily serve themselves thanks to the open front.
The Hatco HXMH-30 LED merchandiser requires a 120V electrical connection for operation.