Hatco GRSDH-60D Black Glo-Ray 60" Horizontal Double Shelf Merchandiser - 120/240V
Item number  413gsdh60dbkMFR number  GRSDH-60D-120/240BLAC
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shatterproof incandescent lights illuminate product
  • Thermostatically controlled base heats from 185 - 200 degrees Fahrenheit
  • Includes 24 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 4200W
  • 120/240V
UPC Code:400011491062
Works With
Hatco GRSDH-60D-120/240BLAC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
268 lb.
Width
60 Inches
Depth
19 1/2 Inches
Height
25 5/16 Inches
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120/240 Volts
Wattage
4,200 Watts
Color
Black
Control Type
Thermostatic
Display Case Type
Open Air
Features
Heated Shelves Made in America
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA L14-20P
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Shelf Style
Horizontal
Temperature Settings
Adjustable
Type
Merchandisers
Hatco GRSDH-60D-120/240BLAC Details
The Hatco GRSDH-60D Glo-Ray merchandiser stands on 4 legs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"