Hatco GR3SDH-27 Warm Red Glo-Ray 27" Horizontal Single Shelf Heated Glass Merchandising Warmer - 120V
Item number  413gr3sdh27rMFR number  GR3SDH-27-RED
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • One horizontal shelf
  • Patented heated glass system
  • High visibility and product clearance
  • Shelf divider rods included
  • Adjustable 2 1/2" legs
  • 120V; 1008W
UPC Code:400011511081
Works With
Hatco GR3SDH-27-RED Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
50 lb.
Width
27 3/16 Inches
Depth
27 1/4 Inches
Height
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,008 Watts
Color
Red
Control Type
Thermostatic
Display Case Type
Open Air
Features
Heated Shelves Made in America
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Shelf Style
Horizontal
Temperature Settings
Adjustable
Type
Merchandisers
Hatco GR3SDH-27-RED Details
Show off your most popular impulse buys and keep delicious wrapped food warm with the Hatco GR3SDH-27 warm red Glo-Ray 27" horizontal single shelf heated glass merchandising warmer! Perfect for hamburgers, breakfast sandwiches, pizza, and other warm to-go items, this merchandiser easily showcases products while holding them at ideal temperatures.