Item number  413ep1104812MFR number  EP11-04812
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 1/4" thick tempered glass construction
  • Attractive, durable 2” diameter stainless steel finish flanges
  • Tight-fitting flange covers hide mounting screws and allow for easy cleaning
  • Includes face panel, top shelf, and two end panels for total coverage
  • Easily mounts to stainless steel, stone, and laminate surfaces
UPC Code:400016184020
Other Products from this Line
Hatco EP11-04812 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
46 lb.
Depth
10 7/8 Inches
Height
17 1/4 Inches
Exterior Width
50 Inches
Interior Width
46 Inches
Flange Diameter
2 Inches
Color
Clear
Features
Made in America NSF Certified
Frame Color
Silver
Frame Material
Stainless Steel
Installation Type
Countertop
Material
Tempered Glass
Panel Thickness
1/4 Inch
Service Type
Full Service
Shape
Rectangle
Type
Sneeze Guards
Hatco EP11-04812 Details
Help keep your buffet, salad bar, or banquet hall offerings safe and sanitary with this Hatco Flav-R-Shield 48" x 11" x 18" 2-bay full service pass-over sneeze guard. Made with 1/4" thick tempered glass panels, this sneeze guard is both attractive and durable. It includes 2 bays, each with a face panel, a top shelf, and two end panels for total coverage, keeping your food free from contaminants. It also features sturdy stainless steel flanges that are 2" thick for long-lasting use. The flanges are made with tight-fitting covers to hide mounting screws for a sleek appearance.
Overall Dimensions:
Interior Width: 46"
Exterior Width: 50"
Depth: 10 7/8"
Height: 17 1/4"
Panel Thickness: 1/4"
Flange Diameter: 2"