Item number  413ep1110812MFR number  EP11-10812
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
  • Attractive, durable 2” diameter stainless steel finish flanges
UPC Code:400016184075
Other Products from this Line
Hatco EP11-10812 Specs
Shipping Weight
90 lb.
Depth
10 7/8 Inches
Exterior Width
110 Inches
Interior Width
106 Inches
Made in America NSF Certified
Frame Color
Silver
Material
Tempered Glass
Panel Thickness
Sneeze Guards
Hatco EP11-10812 Details
Help keep your buffet, salad bar, or banquet hall offerings safe and sanitary with this Hatco Flav-R-Shield 108" x 11" x 18" 3-bay full service pass-over sneeze guard. Made with 1/4" thick tempered glass panels, this sneeze guard is both attractive and durable. It includes 3 bays, each with a face panel, a top shelf, and two end panels for total coverage, keeping your food free from contaminants. It also features sturdy stainless steel flanges that are 2" thick for long-lasting use. The flanges are made with tight-fitting covers to hide mounting screws for a sleek appearance.
Overall Dimensions:
Interior Width: 106"
Exterior Width: 110"
Depth: 10 7/8"
Height: 17 1/4"
Panel Thickness: 1/4"
Flange Diameter: 2"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Is this item returnable?
No, this item cannot be returned.
Resources and Downloads for Hatco EP11-10812
Warranty Info
NOTICE: This product does not ship internationally.
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • assembled
  • larger
  • size
  • sneeze
  • whit
  • xtra
Showing 1 of 1 review
Review by
Jnb C.
Posted on 02/20/2026
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Size:
120" x 15" x 18"