Item number  413ep1114415MFR number  EP11-14415
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
  • Attractive, durable 2” diameter stainless steel finish flanges
UPC Code:400016184204
Works With
Hatco EP11-14415 Specs
Shipping Weight
118 lb.
Width
144 Inches
Depth
15 Inches
Exterior Width
146 Inches
Interior Width
142 Inches
Material
Glass
Rectangle
Thickness
Sneeze Guards
Hatco EP11-14415 Details
Help keep your buffet, salad bar, or banquet hall offerings safe and sanitary with this Hatco Flav-R-Shield 144" x 15" x 18" 4-bay full service pass-over sneeze guard. Made with 1/4" thick tempered glass panels, this sneeze guard is both attractive and durable. It includes 4 bays, each with a face panel, a top shelf, and two end panels for total coverage, keeping your food free from contaminants. It also features sturdy stainless steel flanges that are 2" thick for long-lasting use. The flanges are made with tight-fitting covers to hide mounting screws for a sleek appearance.
Overall Dimensions:
Interior Width: 142"
Exterior Width: 146"
Depth: 15"
Height: 17 1/4"
Panel Thickness: 1/4"
Flange Diameter: 2"