Garland GTBG72-NR72 Liquid Propane 72" Radiant Charbroiler with Fixed Grates - 216,000 BTU
Item number  372gt72nr72lMFR number  GTBG72-NR72-5002
Product Overview
  • (12) 18,000 BTU cast iron radiant burners
  • Stainless steel front, back, and sides
  • Fixed position broiler grates
  • One variable hi/lo valve control for each burner
  • Large capacity crumb tray
  • 4" adjustable legs
  • Liquid propane
UPC Code:400012900686
Works With
Garland / US Range GTBG72-NR72-5002 Specs
Shipping Weight
690 lb.
Width
70 7/8 Inches
Burner BTU
18,000 BTU
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Heating Source
Radiant
Number of Burners
12 Burners
Number of Controls
12 Controls
Total BTU
216,000 BTU
Heavy Duty
Garland / US Range GTBG72-NR72-5002 Details
Perfect for the busiest snack bars or concession stands, the heavy-duty Garland GTBG72-NR72 liquid propane 72" radiant charbroiler with fixed grates delivers the power and durability of a full-size charbroiler in a countertop footprint! Featuring (12) 18,000 BTU cast iron radiant burners, this unit is capable of quickly cooking up everything from burgers to chicken and even delicate seafood. One variable hi/lo valve controls each burner for simple operation.
Its stainless steel body and 4" adjustable stainless steel legs are built to last and clean up easily at the end of the night, while a removable, large-capacity stainless steel catch tray protects your countertops from grease and eliminates unsightly crumbs.
This unit requires a liquid propane connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 70 7/8"
Depth: 32"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.