Garland GTBG48-AB48 Liquid Propane 48" Ceramic Briquette Charbroiler with Adjustable Grates - 120,000 BTU
Item number  372gt48ab48lMFR number  GTBG48-AB48-5001
Product Overview
  • (4) 30,000 BTU cast iron burners
  • Stainless steel front, sides, and back
  • 4" adjustable stainless steel legs
  • Large capacity crumb tray
  • 2-position adjustable broiler grate
  • One variable on/off valve control for each burner
  • Ceramic, pre-formed briquettes
  • Liquid propane
UPC Code:400010537204
Works With
Garland / US Range GTBG48-AB48-5001 Specs
Shipping Weight
514 lb.
Width
47 1/4 Inches
13 Inches
Cooking Surface Depth
21 1/2 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Features
Adjustable Grates NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Heating Source
Ceramic
Number of Burners
4 Burners
Number of Controls
4 Controls
Total BTU
120,000 BTU
Heavy Duty
Garland / US Range GTBG48-AB48-5001 Details
Perfect for the busiest snack bars or concession stands, the heavy-duty Garland GTBG48-AB48 liquid propane charbroiler delivers the power and durability of a full-size charbroiler in a compact, countertop construction! With its four 30,000 BTU cast iron burners, this powerful ceramic briquette charbroiler can heat from 300-660 degrees Fahrenheit. The Garland GTBG48-AB48 48" charbroiler has one high-low valve for each burner for an added measure of precision.
Thanks to a 21 1/2" deep, 2-position adjustable grate, this high performance charbroiler provides the space and flexibility that you need to best prepare chicken, fish, hamburgers, and more! Its stainless steel body and 4" adjustable stainless steel legs are built to last and clean up easily at the end of the night, while a removable, large-capacity stainless steel catch tray protects your countertops from grease and eliminates unsightly crumbs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 47 1/4"
Front to Back: 32"
Height: 13"