Garland GTBG24-NR24 Liquid Propane 24" Radiant Charbroiler with Fixed Grates - 72,000 BTU
Item number  372gt24nr24lMFR number  GTBG24-NR24-5004
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 72,000 BTU
  • Stainless steel front, sides, and back
  • 4" stainless steel, adjustable legs
  • Fixed grate positions
  • Large capacity crumb tray
  • Individual manual hi-lo controls for each burner
  • Liquid propane
UPC Code:400010075850
Works With
Garland / US Range GTBG24-NR24-5004 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
283 lb.
Width
23 5/8 Inches
Depth
32 Inches
Height
13 Inches
Cooking Surface Width
20 Inches
Cooking Surface Depth
21 1/2 Inches
Base Style
Without Base
Burner BTU
18,000 BTU
Control Type
Manual
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Number of Burners
4 Burners
Number of Controls
4 Controls
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
Type
Charbroilers
Usage
Heavy Duty
Garland / US Range GTBG24-NR24-5004 Details
The Garland GTBG24-NR24 24" liquid propane radiant charbroiler with fixed grates is designed to provide years of trouble-free service. Heavy-duty, fixed cast iron grates provide superior performance and achieve excellent results in a variety of applications.
The Garland GTBG24-NR24 24" radiant charbroiler features a sturdy, welded frame, and stainless steel front, sides, top trim, and landing ledge. 4" adjustable stainless steel legs are standard.
Overall Dimensions:
Width: 23 5/8"
Depth: 32"
Height: 13"