Garland GD-36RBFF Designer Series Liquid Propane 36" Radiant Charbroiler with Flame Failure Protection - 90,000 BTU
Item number  372gd36rbfflMFR number  GD-36RBFF-0023
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 90,000 BTU
  • Stainless steel front and sides
  • 4" sanitary legs
  • Manual hi-lo control
  • Cast iron radiants
  • Equipped with flame failure protection
  • Liquid propane
UPC Code:400010535828
Works With
Garland / US Range GD-36RBFF-0023 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
240 lb.
Width
36 Inches
Depth
24 Inches
Height
15 Inches
Cooking Surface Width
36 Inches
Cooking Surface Depth
18 Inches
Base Style
Without Base
Control Type
Manual
Features
NSF Certified Spark / Piezo Ignition
Gas Connection Size
3/4 Inches
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Number of Controls
3 Controls
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
90,000 BTU
Type
Charbroilers
Usage
Standard Duty
Garland / US Range GD-36RBFF-0023 Details
Fire up the barbeque with this Garland Designer series GD-36RBFF liquid propane 36" countertop broiler with flame failure protection. It features an easy-to-clean stainless steel front that provides durability in eye-catching style, and with this built-in flame protection, the gas supply is automatically shut off when the pilot light goes out.
This Garland GD-36RBFF 36" countertop broiler features a piezo spark ignition, 4" sanitary legs, and an 18" deep cooking surface, ensuring that you'll have plenty of room to work and keep up with customer demands.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 24"
Height: 15"