Item number 372g60g60ssnMFR number G60-G60SS NAT
(28,920 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
UPC Code:400010782116
Quickly cook meats, vegetables, and more with this Garland G60-G60SS natural gas 60" range with 60" griddle top and 2 storage bases! This model's 60" griddle is made of 5/8" thick steel and features a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs of cooking power for every 12" section (90,000 BTU total). The griddle's high splash guards and a 4 1/4" grease trough provide optimum runoff control. With a 27 1/4" deep cooking area, 21" top shelf, and 5" deep front ledge, this range has the largest usable cooking surface in the industry to provide you with top-of-the-line cooking performance every time!
Overall Dimensions:
Left to Right: 59 1/16"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36"
Height (including legs and top shelf): 57"
This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.