Garland G60-4G36RS Natural Gas 4 Burner 60" Range with 36" Griddle, Standard Oven, and Storage Base - 224,000 BTU
Item number  372g60436rsnMFR number  G60-4G36RS-0009
Product Overview
  • (4) 33,000 BTU open burners
  • 36" griddle section with (3) 18,000 BTU burners
  • 38,000 BTU standard oven
  • Storage base on left
  • 6" adjustable stainless steel legs
  • Stainless steel backguard with removable shelf
  • Fully porcelainized oven interiors
  • Natural gas
UPC Code:400010781935
Works With
View All Items
Garland / US Range G60-4G36RS-0009 Specs
Shipping Weight
826 lb.
Depth
34 1/2 Inches
Griddle Width
36 Inches
Oven Interior Depth
26 Inches
Burner BTU
33,000 BTU
Griddle BTU
54,000 BTU
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
1 Rack
Oven BTU
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Standard Oven / Storage Base
Total BTU
Garland / US Range G60-4G36RS-0009 Details
Quickly cook meats, vegetables, and more with this Garland G60-4G36RS natural gas 4 burner 60" range with 36" griddle top, standard oven and storage base! With a 27 1/4" deep cooking area, 21" top shelf, and 5" deep front ledge, this range has the largest usable cooking surface in the industry to provide you with top-of-the-line cooking performance every time!
This model's 36" griddle is made of 5/8" thick steel and features a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs of cooking power for every 12" section (54,000 BTU total). The griddle's high splash guards and a 4 1/4" grease trough provide optimum runoff control. Equipped with 4 Starfire-Pro 33,000 BTU burners, this range's cast iron grates allow you to easily slide heavy pots from one section to another, while protected individual burner pilots eliminate spillover outages.
For a quick cleanup, this Garland range boasts sleek and sturdy stainless steel construction, while its 12" crumb trays, burners, split ergonomic grates, and oven rack guide are easy to remove and clean, as well.
Overall Dimensions:
Left to Right: 59 1/16"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36"
Height (including legs and top shelf): 57"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 26"
Height: 13"
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.