Garland G60-2G48RS Natural Gas 2 Burner 60" Range with 48" Griddle, Standard Oven, and Storage Base - 176,000 BTU
Item number  372g60248rsnMFR number  G60-2G48RS NAT
Product Overview
  • (2) 33,000 BTU Starfire-Pro burners
  • 48" griddle section with (4) 18,000 BTU burners
  • 38,000 BTU standard oven
  • Storage base on left
  • 6" adjustable stainless steel legs
  • Stainless steel backguard with removable shelf
  • Fully porcelainized oven interiors
  • Natural gas
UPC Code:400010781997
Works With
View All Items
Garland / US Range G60-2G48RS NAT Specs
Shipping Weight
815 lb.
Depth
34 1/2 Inches
Griddle Width
48 Inches
Oven Interior Depth
26 Inches
Burner BTU
33,000 BTU
Griddle BTU
72,000 BTU
Number of Burners
2 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
1 Rack
Oven BTU
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Standard Oven / Storage Base
Total BTU
Garland / US Range G60-2G48RS NAT Details
Quickly cook meats, vegetables, and more with this Garland G60-2G48RS natural gas 2 burner 60" range with 48" griddle top, standard oven, and storage base! With a 27 1/4" deep cooking area, 21" top shelf, and 5" deep front ledge, this range has the largest usable cooking surface in the industry to provide you with top-of-the-line cooking performance every time!
This model's 48" griddle is made of 5/8" thick steel and features a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs of cooking power for every 12" section (72,000 BTU total). The griddle's high splash guards and a 4 1/4" grease trough provide optimum runoff control. Equipped with 2 Starfire-Pro 33,000 BTU burners, this range's cast iron grates allow you to easily slide heavy pots from one section to another, while protected individual burner pilots eliminate spillover outages.
This range's standard oven features a snap action modulating thermostat, 38,000 BTUs of cooking power, and a fully porcelainized interior to deliver best-in-class cooking evenness and recovery time. For added convenience, the oven fits standard sheet pans in both directions to ensure precise cooking evenness. A storage base next to the oven helps keep your kitchen items organized. For a quick cleanup, this Garland range boasts sleek and sturdy stainless steel construction, while its 12" crumb trays, burners, split ergonomic grates, and oven rack guide are easy to remove and clean, as well.
Overall Dimensions:
Left to Right: 59 1/16"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36"
Height (including legs and top shelf): 57"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 26"
Height: 13"
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.