Garland G48-6G12RS Liquid Propane 6 Burner 48" Range with 12" Griddle, Standard Oven, and Storage Base - 230,000 BTU
Item number  372g48612rslMFR number  G48-6G12RS-0037
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (6) 30,000 BTU Starfire-Pro burners
  • 12" griddle section with 18,000 BTU burner
  • 32,000 BTU standard oven
  • Storage base on left
  • 6" adjustable stainless steel legs
UPC Code:400010780198
Works With
View All Items
Garland / US Range G48-6G12RS-0037 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
569 lb.
Width
47 1/4 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
57 Inches
Griddle Width
12 Inches
Nominal Width
48 Inches
Oven Interior Width
Oven Interior Depth
26 Inches
Oven Interior Height
13 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
18,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
1 Rack
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven / Storage Base
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Garland / US Range G48-6G12RS-0037 Details
Thanks to its 6 Starfire-Pro 30,000 BTU burners, this Garland G48-6G12RS liquid propane 48" range with 12" griddle top, standard oven and open storage base provides you with top-of-the-line cooking performance every time! With a 27 1/4" deep cooking area, 21" top shelf, and 5" deep front ledge, this range has the largest usable cooking surface in the industry. Its cast iron grates allow you to easily slide heavy pots from one section to another, while protected individual burner pilots eliminate spillover outages.
This model's 12" griddle is made of 5/8" thick steel and features a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs of cooking power. The griddle's high splash guards and a 4 1/4" grease trough provide optimum runoff control.
For a quick cleanup, this Garland range boasts sleek and sturdy stainless steel construction, while its 12" crumb trays, burners, and split ergonomic grates are easy to remove and clean, as well.
Overall Dimensions:
Left to Right: 47 1/4"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36"
Height (including legs and top shelf): 57"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 26"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • CSA, US and Canada
    CSA, US and Canada
    This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.