Garland G48-4G24RS Natural Gas 4 Burner 48" Range with 24" Griddle, Standard Oven, and Storage Base - 206,000 BTU
Item number  372g48424rsnMFR number  G48-4G24RS-0006
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (4) 33,000 BTU open burners
  • 24" griddle section with (2) 18,000 BTU burners
  • 38,000 BTU standard oven
  • Storage base on left
  • 6" adjustable stainless steel legs
  • Stainless steel backguard with removable shelf
  • Fully porcelainized oven interior
  • Natural gas
UPC Code:400010780266
Works With
View All Items
Garland / US Range G48-4G24RS-0006 Specs
Shipping Weight
604 lb.
Griddle Width
24 Inches
Burner BTU
33,000 BTU
Griddle BTU
36,000 BTU
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
1 Rack
Oven BTU
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Standard Oven / Storage Base
Total BTU
Garland / US Range G48-4G24RS-0006 Details
Thanks to its 4 Starfire-Pro 33,000 BTU burners, this Garland G48-4G24RS natural gas 48" range with 24" griddle top, standard oven, and open storage base provides you with top-of-the-line cooking performance every time! With a 27 1/4" deep cooking area, 21" top shelf, and 5" deep front ledge, this range has the largest usable cooking surface in the industry. Its cast iron grates allow you to easily slide heavy pots from one section to another, while protected individual burner pilots eliminate spillover outages.
This model's 24" griddle is made of 5/8" thick steel and features a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs of cooking power for every 12" section (36,000 BTU total). The griddle's high splash guards and a 4 1/4" grease trough provide optimum runoff control.
For a quick cleanup, this Garland range boasts a sleek and sturdy stainless steel construction, while its 12" crumb trays, burners, split ergonomic grates and oven rack guide are easy to remove and clean, as well.
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36"
Height (including legs and top shelf): 57"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 26"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • CSA, US and Canada
    CSA, US and Canada
    This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.