Garland G48-4G24LL Liquid Propane 4 Burner 48" Range with 24" Griddle and 2 Space Saver Ovens - 212,000 BTU
Item number  372g48424lllMFR number  G48-4G24LL-5005
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (4) 30,000 BTU open burners
  • 24" griddle section with (2) 18,000 BTU burners
  • (2) 28,000 BTU space saver ovens
  • 6" adjustable stainless steel legs
  • Durable stainless steel construction
UPC Code:400010780259
Works With
View All Items
Garland / US Range G48-4G24LL-5005 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
667 lb.
Width
47 1/4 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
57 Inches
Griddle Width
24 Inches
Nominal Width
48 Inches
Oven Interior Width
20 Inches
Oven Interior Depth
26 Inches
Oven Interior Height
13 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
18,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Space Saver Oven
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Garland / US Range G48-4G24LL-5005 Details
Thanks to its 4 Starfire-Pro 30,000 BTU burners, this Garland G48-4G24LL liquid propane 48" range with 24" griddle top and 2 space saver ovens provides you with top-of-the-line cooking performance every time! With a 27 1/4" deep cooking area, 21" top shelf, and 5" deep front ledge, this range has the largest usable cooking surface in the industry. Its cast iron grates allow you to easily slide heavy pots from one section to another, while protected individual burner pilots eliminate spillover outages.
This model's 24" griddle is made of 5/8" thick steel and features a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs of cooking power for every 12" section (36,000 BTU total). The griddle's high splash guards and a 4 1/4" grease trough provide optimum runoff control.
Each space saver oven features a snap action modulating thermostat, 28,000 BTUs of cooking power, and a fully porcelainized interior to deliver best-in-class cooking evenness and recovery time. For a quick cleanup, this Garland range boasts sleek and sturdy stainless steel construction, while its 12" crumb trays, burners, and split ergonomic grates, and oven rack guides are easy to remove and clean, as well.
Overall Dimensions:
Left to Right: 47 1/4"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36"
Height (including legs and top shelf): 57"
Oven Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 26"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.