Frymaster RE14TC-SD 50 lb. High Efficiency Electric Floor Fryer with CM3.5 Controls - 240V, 3 Phase, 14 KW
Item number  369re14tcsdeMFR number  RE14TC-SD 240/3
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3-4 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 50 lb. capacity
  • CM3.5 controls ensure accurate oil temperatures for consistent cooking
  • Stainless steel frypot and door; painted carbon steel cabinet
  • Includes (2) twin fry baskets
  • 8 1/2" adjustable legs
UPC Code:400011867119
Works With
View All Items
Frymaster RE14TC-SD 240/3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
190 lb.
Width
15 5/8 Inches
Depth
31 Inches
Height
45 3/8 Inches
Fry Pot Width
14 Inches
Fry Pot Depth
Amps
34 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
14 Kilowatts
Cabinet
Enamel
Capacity
50 lb.
Electric Fryer Usage
Heavy Duty
Element Style
Ribbon
Features
Energy Star Qualified Made in America NSF Certified Programmable Controls
Number of Fry Baskets
2 Fry Baskets
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Split Pot
Without Split Pot
Type
Electric Floor Fryers
Frymaster RE14TC-SD 240/3 Details
Since this unit comes with (2) twin fry baskets, you can quickly cook portions of your customers' favorite fried foods. The frypot is insulated to help retain oil temperature and reduce standby energy consumption, plus it is made of durable stainless steel to resist corrosion and make cleaning easier. In addition, the deep cold zone helps to collect and remove sediment from the frypot for cleaner frying oil. The cabinet base is made of durable painted carbon steel and sits on (4) 8 1/2" adjustable legs to accommodate unevenness in the floor. It requires a 240V, 3 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 15 5/8"
Front to Back: 31"
Height: 45 3/8"
Frying Area: 14" x 15 1/2"
Please Note: For all orders shipping outside of the United States a 15% upcharge will be applied.