Flash Furniture CH-51090TH-4-18CAFE-OR-GG 30" Round Orange Metal Indoor / Outdoor Table with 4 Cafe Chairs
Item number  354d30rdor4cMFR number  CH-51090TH-4-18CAFE-OR-GG
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Includes table and 4 cafe chairs
  • Made of durable metal to withstand daily, heavy-duty use
  • Smooth, 1 1/4" thick table top makes it simple to wipe down between guests and busy shifts
  • Brace underneath the table top provides additional stability
  • Rubber glides help keep floor surfaces in pristine condition
UPC Code:400013564108
Other Products from this Line
Flash Furniture CH-51090TH-4-18CAFE-OR-GG Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
80 lb.
Height
29 1/2 Inches
Diameter
30 Inches
Chair Width
18 Inches
Seat Width
12 - 14 Inches
Chair Depth
20 Inches
Seat Depth
14 Inches
Chair Height
33 Inches
Height Style
Standard Height
Seat Height
Back
With Back
Chair Weight Capacity
500 lb.
Color
Orange
Finish
Powder-Coated
Included Chairs
4 Chairs
Installation Type
Freestanding
Max Seating Capacity
4 Chairs
Seat Type
Solid
Shape
Round
Table Seating Capacity
Tabletop Material
Metal
Tabletop Thickness
1 1/4 Inches
Type
Table / Chair Sets
Usage
Indoor Outdoor
Flash Furniture CH-51090TH-4-18CAFE-OR-GG Details
Complete the look of your indoor or outdoor dining area with this Flash Furniture CH-51090TH-4-18CAFE-OR-GG 30" round orange metal indoor / outdoor table with 4 cafe chairs. Made of durable metal, this table is built strong to withstand daily, heavy-duty use at your restaurant or cafe. It also features a smooth, 1 1/4" thick top that makes it simple to wipe down between guests and busy shifts. Thanks to the 30" round top, this table is perfect for seating guests at your cafe, bistro, or bar.
Set Includes:
(1) 30" round metal table
(4) cafe chairs
Table Dimensions:
Diameter: 30"
Height: 29 1/2"
Chair Dimensions:
Width: 18"
Depth: 20"
Height: 33"
Seat Width: 12-14"
Seat Depth: 14"