Flash Furniture CH-51090TH-4-18CAFE-BK-GG 30" Round Black Metal Indoor / Outdoor Table with 4 Cafe Chairs
Item number  354d30rdbk4cMFR number  CH-51090TH-4-18CAFE-BK-GG
Product Overview
  • Includes table and 4 cafe chairs
UPC Code:400013564047
Other Products from this Line
Flash Furniture CH-51090TH-4-18CAFE-BK-GG Specs
Shipping Weight
80 lb.
Height
29 1/2 Inches
Chair Width
18 Inches
Seat Width
12 - 14 Inches
Chair Depth
20 Inches
Seat Depth
14 Inches
Chair Height
33 Inches
Height Style
Standard Height
Seat Height
Back
With Back
Chair Weight Capacity
500 lb.
Color
Black
Included Chairs
4 Chairs
Max Seating Capacity
4 Chairs
Seat Type
Solid
Indoor Outdoor
Flash Furniture CH-51090TH-4-18CAFE-BK-GG Details
Complete the look of your indoor or outdoor dining area with this Flash Furniture CH-51090TH-4-18CAFE-BK-GG 30" round black metal indoor / outdoor table with 4 cafe chairs. Made of durable metal, this table is built strong to withstand daily, heavy-duty use at your restaurant or cafe. It also features a smooth, 1 1/4" thick top that makes it simple to wipe down between guests and busy shifts. Thanks to the 30" round top, this table is perfect for seating guests at your cafe, bistro, or bar.
Set Includes:
(1) 30" round metal table
(4) cafe chairs
Table Dimensions:
Diameter: 30"
Height: 29 1/2"
Chair Dimensions:
Width: 18"
Depth: 20"
Height: 33"
Seat Width: 12-14"
Seat Depth: 14"