Flash Furniture CH-51090BH-2-30CAFE-OR-GG 30" Round Orange Metal Indoor / Outdoor Bar Height Table with 2 Cafe Stools
Item number  354b30rdor2cMFR number  CH-51090BH-2-30CAFE-OR-GG
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Includes table and 2 cafe stools
  • Made of durable metal to withstand daily, heavy-duty use
  • Smooth, 1 1/4" thick table top makes it simple to wipe down between guests and busy shifts
  • Brace underneath the table top provides additional stability
  • Rubber glides help keep floor surfaces in pristine condition
UPC Code:889142082286
Other Products from this Line
Flash Furniture CH-51090BH-2-30CAFE-OR-GG Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
67 lb.
Height
41 Inches
Diameter
30 Inches
Chair Width
17 3/4 Inches
Chair Depth
20 Inches
Chair Height
45 1/4 Inches
Height Style
Bar Height
Color
Orange
Finish
Powder-Coated
Included Chairs
2 Chairs
Installation Type
Freestanding
Max Seating Capacity
2 Chairs
Shape
Round
Table Seating Capacity
Tabletop Material
Metal
Tabletop Thickness
1 1/4 Inches
Type
Table / Chair Sets
Usage
Indoor Outdoor
Flash Furniture CH-51090BH-2-30CAFE-OR-GG Details
Complete the look of your indoor or outdoor dining area with this Flash Furniture CH-51090BH-2-30CAFE-OR-GG 30" round metal indoor / outdoor bar height table with 2 cafe stools. Made of durable metal, this table is built strong to withstand daily, heavy-duty use at your restaurant or cafe. It also features a smooth, 1 1/4" thick top that makes it simple to wipe down between guests and busy shifts. Thanks to the 30" round top, this table is perfect for seating guests at your cafe, bistro, or bar.
Set Includes:
(1) 30" round metal table
(2) cafe stools
Table Dimensions:
Diameter: 30"
Height: 41"
Chair Dimensions:
Width: 17 3/4"
Depth: 20"
Height: 45 1/4"
Seat Width: 12"
Seat Depth: 12"