Item number  57541422324rtMFR number  414-22-3-24R
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of heavy gauge, type 304 and type 430 stainless steel
  • Three 22" x 22" x 13 1/2" sink bowls
  • 24" right drainboard
  • 1 5/8" O.D. galvanized steel legs with 1" high-impact adjustable bullet feet
  • 9 1/2" backsplash with a 1" upturn
UPC Code:400011288143
Works With
Eagle Group 414-22-3-24R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
145 lb.
Length
99 Inches
Width
29 3/4 Inches
Height
44 1/2 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
22 Inches
Bowl Left to Right
22 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
3 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Eagle Group 414-22-3-24R Details
Install a convenient sink and work area in your business with this Eagle Group three compartment commercial sink! This compartment sink features three large 22" x 22" sink bowls with 13 1/2" water levels, coved corners, and swirl drains for excellent water retention and drainage. Its 24" drainboard provides ample space for glass and dish racks throughout the day. Its heavy gauge, type 430 stainless steel top and corrosion-resistant type 304 stainless steel sink bowls provide outstanding, long-lasting durability.
The 9 1/2" backsplash has a 1" upturn and 8" centers for easy faucet installation (faucet sold separately). Its 1/2" IPS water supply is designed for easy connection to your water lines. Thanks to its 1 5/8" O.D. galvanized steel legs and 1" high-impact adjustable bullet feet, this compartment sink is reliable and sturdy.
Overall Dimensions:
Left to Right: 99"