Item number  57541216324lftMFR number  412-16-3-24L
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of heavy gauge, type 430 stainless steel
  • Three 20" x 16" x 10 1/2" sink bowls
  • 24" left drainboard
  • 1 5/8" O.D. galvanized steel legs with 1" high-impact adjustable bullet feet
  • 9 1/2" backsplash with a 1" upturn
UPC Code:400011275044
Works With
Eagle Group 412-16-3-24L Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
110 lb.
Length
80 3/8 Inches
Width
27 1/2 Inches
Height
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
16 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
3 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 430
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Eagle Group 412-16-3-24L Details
Install a convenient sink and work area in your business with this Eagle Group three compartment commercial sink! This compartment sink features three large 20" x 16" sink bowls with 10 1/2" water levels, coved corners, and swirl drains for excellent water retention and drainage. Its 24" drainboard provides ample space for glass and dish racks throughout the day. Its heavy gauge, type 430 stainless steel top and sink bowls provide outstanding durability.
The 9 1/2" backsplash has a 1" upturn and 8" centers for easy faucet installation (faucet sold separately). Its 1/2" IPS water supply is designed for easy connection to your water lines. Thanks to its 1 5/8" O.D. galvanized steel legs and 1" high-impact adjustable bullet feet, this compartment sink is reliable and sturdy.