Crown Verity RCB-48RDP Liquid Propane 48" Pro Series Outdoor Rental Grill with Roll Dome Package
Item number 255rcb48rdplMFR number CV-RCB-48RDP
Works WithView All Items
- Apply, opens link in this tab
(15,867 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Perfect for rental applications and large catered events
- Accommodates (2) 20 lb. propane tanks (sold separately)
- Roll dome package includes dome cover and bun rack
- All stainless steel construction
- Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease fires
- 99,000 BTU; 7 burners
- (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
- Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012051142
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 230 lb.
- Width
- 56 Inches
- Depth
- 28 Inches
- Height
- 52 Inches
- Cooking Surface Width
- 46 Inches
- Cooking Surface Depth
- 21 Inches
- Cooking Surface Height
- 36 Inches
- Assembly Options
- Fully Assembled
- Features
- Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
- Grill / Griddle Usage
- High Production
- Installation Type
- Freestanding
- Lid
- With Lid
- Material
- Stainless Steel
- Number of Burners
- 7 Burners
- Power Type
- Liquid Propane
- Preheat Time
- 5 Minutes
- Total BTU
- 99,000 BTU
- Type
- Grills
- Usage
- Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-48RDP Details
This Crown Verity RCB-48RDP 48" Pro series outdoor rental grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! Designed with frequent transportation in mind, this grill features handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, making this unit an excellent choice for rental applications! It accommodates (2) 20 lb. propane tanks (sold separately) that power the (2) 4500 BTU lighter tubes and seven stainless steel burners, heating the grill to cooking temperature within 5 minutes so operators can make quick work of any buffet line at large catered events and parties.
This heavy-duty outdoor rental grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 56"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 46"
Depth: 21"