Crown Verity MCB-48RDP Liquid Propane 48" Portable Outdoor BBQ Grill / Charbroiler with Roll Dome Package
Item number  255mcb48rdplMFR number  CV-MCB-48RDP-LP
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel construction
  • Delivered assembled and ready to use
  • Easy-clean water pans with drain ports for grease fire prevention
  • (2) 14" wheels with 2 total-lock casters for mobile and stationary use
  • Ideal for outdoor cooking at country clubs, resorts, and hotels
  • LP includes a hose and regulator
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012069697
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-48RDP-LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
322 lb.
Width
56 Inches
Depth
28 Inches
Height
42 Inches
Cooking Surface Width
46 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Features
Dome Cover Roll Dome Lid
Grill / Griddle Usage
High Production
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
7 Burners
Power Type
Liquid Propane
Preheat Time
6 Minutes
Total BTU
99,000 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-48RDP-LP Details
It has a roll dome cover which can increase cooking production by up to 40%! The cover features durable, all stainless steel construction, a handle, and a built-in thermometer. In addition, a convenient storage shelf and angled legs provide durability . Whether you're grilling cheeseburgers and hot dogs or pineapple and kabobs, the 46" x 21" of cooking surface make this charbroiler ideal for all of your grilling needs!
This grill is made portable by (2) 14" wheels and 2 total-lock casters to allow seamless transition between locations. In addition, water pans with drain ports help reduce any grease fire hazard and allow for easy cleaning at the end of every meal. Perfect for country clubs, resorts, and hotels, this unit will withstand constant use and varying outdoor conditions to ensure longevity. Plus, it comes fully assembled so you can begin grilling delicious entrees for your guests right away!
Overall Dimensions:
Width: 56"
Depth: 28"
Height: 42"
Cooking Surface:
Width: 46"
Depth: 21"
Height: 36"