Item number  195zep2ges2nMFR number  ZEPH200GES DOUBLE
Only
Exclusive Offer
Receive $200 in promotional credit
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 6-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable full angle iron frame with 6" adjustable stainless steel legs
  • 5 racks that can hold (5) 18" x 26" baking pans per deck in left to right or front to back positions
  • Double deck design gives you twice the production capacity
  • 16 gauge double-sided porcelainized baking compartment liner for easy clean up
  • Temperature range from 200 to 500 degrees Fahrenheit and solid state infinite controls
  • Removable inshot burners; 3/4 hp blower motor with thermal overload protection; 115V
  • Natural gas
  • Note: only the oven holds the ETL certification
UPC Code:400011883317
Works With
View All Items
Blodgett ZEPH200GES DOUBLE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
968 lb.
Width
38 1/4 Inches
Depth
36 7/8 Inches
Height
Interior Width
29 Inches
Interior Depth
Interior Height
20 Inches
Amps
8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
18" x 26" Pan Capacity
5 Pans
Control Type
Dial
Features
Draft Diverter Energy Star Qualified Made in America NSF Certified Spark / Piezo Ignition
Gas Connection Size
3/4 Inches
Horsepower
1 1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Chambers
2 Chambers
Number of Decks
Double
Number of Doors
4 Doors
Number of Racks
10 Racks
Oven Interior Style
Deep Depth
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Size
Full Size
Temperature Range
200 - 500 Degrees F
Total BTU
100,000 BTU
Ventilation Type
Draft Diverter
Blodgett ZEPH200GES DOUBLE Details
Cooking your bakery's most famous streusels, muffins, donuts, and bread will never be easier than with this Blodgett ZEPHAIRE-200-G-ES natural gas double deck bakery depth convection oven! Boasting a sturdy iron frame with a stainless steel top and 6" adjustable legs, this oven is sure to provide functionality to your kitchen while operating smoothly. This double deck oven provides you with twice the production capacity in the same footprint as a single deck unit and features solid state infinite controls with a digital 60 minute timer for easy adjustment and monitoring of popular food items. Plus, it also includes a draft diverter at no additional cost to ensure that your kitchen is properly ventilated.
The powder-coated handle provides a comfortable grip when opening and closing the doors, which are tightly secured to the frame with a triple-mounted pressure lock design. The interior of each deck features five chrome-plated racks that can be configured into eleven rack positions with a minimum of 1 5/8" spacing to ensure that you are getting the most out of your oven, which has the capacity to hold up to (5) 18" x 26" standard full size baking pans per deck. In bakery depth ovens, you can arrange the racks in either left to right or front to back positions allows for a "staggered" effect that improves airflow during baking. A 16 gauge double-sided porcelainized baking compartment liner allows for easy clean up of your unit. As an added benefit, the interior is illuminated with halogen lights, giving you the ability to check on your product without opening the doors and letting excess heat escape.
Overall Dimensions:
Left to Right: 38 1/4"
Front to Back: 36 7/8"
Height (without ventilation): 70"
Height (with draft diverter): 72 1/8"
Interior Dimensions:
Left to Right: 29"
Front to Back: 28 1/4"
Height: 20"