Blodgett BX-14E-208/3 Single Full Size Boilerless Electric Combi Oven with Manual Controls - 208V, 3 Phase, 19 kW
Item number  195bx14es208MFR number  BX-14E Single
Accessories & Options
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Single deck design
  • Boasts a multiple speed reversing fan for even baking
  • Includes a fully insulated cooking chamber
  • Standard controls with thermostat range from 140 to 500 degrees Fahrenheit
  • Accepts (7) 18" x 26" pans or (14) 12" x 20" pans
  • Dual pane tempered viewing window with hinged inner glass
  • 208V, 3 phase, 19 kW
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to MA, NJ, NV, NY, RI or WA
UPC Code:400012136894
Works With
Blodgett BX-14E Single Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
820 lb.
Width
42 5/16 Inches
Depth
40 3/16 Inches
Height
Amps
53 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
19 Kilowatts 19,000 Watts
Door Type
Glass
Features
Made in America NSF Certified
Full Size Food Pan Capacity
14 Pans
Full Size Sheet Pan Capacity
7 Pans
Number of Decks
1 Deck
Number of Doors
1 Door
Pan Type
Full Size Food Pans Full Size Sheet Pans
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Size
Full Size
Steam Source
Boilerless
Temperature Range
140 - 500 Degrees F
Water Inlet Size
3/4 Inches
Blodgett BX-14E Single Details
For added convenience, the easy-to-use manual controls include a thermostat range from 140 to 500 degrees Fahrenheit with a 4" temperature probe so you can cook and bake to your exact specifications. You can select steam, combi, hot air, and cool down options for added cooking flexibility. With an on demand steam feature, you can add steam into the cooking process at any time for optimal baking and roasting results. To help prevent flavor transfer, this unit is equipped with an open vented system so you can confidently cook and bake a variety of dishes without sacrificing quality. A fully insulated cooking chamber provides 19 kW of heating power to keep up with your busy commercial kitchen.
The stainless steel front, sides, and top provide durability, ease of cleaning, and corrosion resistance while a fully welded stainless steel frame supports this unit. Plus, the interior of the oven's cavity includes a 316 stainless steel coved corner liner for easy cleaning. This unit comes with 5 stainless steel wire racks, but it can accommodate up to 7 racks so you can arrange (7) 18" x 26" or (14) 12" x 20" pans to best fit your needs.
To clean your oven, fill the included pressure spray bottle with a mild oven detergent and pump the bottle to build up pressure. Then simply spray the oven cavity, close the door, and place the oven in steam mode for 10 minutes. When the steam process is complete, rinse the interior with the attached spray hose to remove food debris and grease build up. This single deck, full size convection oven comes with a floor stand for added storage. A 208V, 3 phase connection is required for operation.