Beverage-Air WTR36AHC 36" Two Door Worktop Refrigerator
Item number  185wtr36ahcMFR number  WTR36AHC
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 4” removable backsplash for easy cleaning and flexibility
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front, sides top and door; corrosion resistant aluminum interior
  • Full electronic control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp; 115V
UPC Code:400010803903
Other Products from this Line
This model comes with a durable stainless steel worktop that makes it great for prep work, while the 4" backsplash catches any spills from food debris, and it removes to make cleaning easy. With a stainless steel front, sides, and door design, this unit can stand up to the rigors of even fast-paced kitchens, and since the interior liner is made from aluminum, you won't need to worry about rust and corrosion compromising the safety of the food you serve. The interior of this unit comes with 4 epoxy-coated shelves to accommodate any storage need and to give you the flexibility to meet changing menu needs. This model requires a 115V electrical connection.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Self-Closing Doors
Field-Reversible Hinges
Superior Refrigerated Storage
6" Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.