Beverage-Air WTR36AHC-23 36" ADA Height Worktop Refrigerator
Item number  185wtr36ahaMFR number  WTR36AHC-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Balanced interior forced air system keeps items cool between 36 to 38 degrees Fahrenheit
  • Features foamed-in-place, 2" thick polyurethane insulation for superior cooling
  • Self-closing door is designed with magnetic gasket to ensure full closure every time
  • Sturdy 1 1/2" thick 16 gauge stainless steel worktop great for variety of tasks
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/5 hp, 115V
UPC Code:400012939679
Works With
Beverage-Air WTR36AHC-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
210 lb.
Width
36 Inches
Depth
29 1/4 Inches
Height
36 5/8 Inches
Interior Width
32 Inches
Interior Depth
20 Inches
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
8.5 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
ADA Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air WTR36AHC-23 Details
This Beverage-Air WTR36AHC-23 36" worktop refrigerator makes a great addition to your prep or service area. Its heavy-duty stainless steel construction and corrosion-resistant aluminum interior are perfect for everyday use in your commercial kitchen.
This refrigeration unit not only provides ample food storage space, it also offers ample work space on its 2 1/2" thick 16 gauge stainless steel worktop surface with a removable 4" high backsplash. Its door design includes a 120 degree stay open feature and self-closing design, perfect for when you have your hands full. Plus, a magnetic gasket always ensures each door is fully closed. Inside, the refrigerator comes with 2 adjustable, epoxy coated shelves per section to maximize your organization.
This refrigeration system runs on 1/5 hp compressor, and uses eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Additionally, this model has 3" casters that allow you to move the refrigerator for cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 29 1/4"
Height: 36 5/8"
Work Surface Height: 32 5/8"
Capacity: 8.5 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 32"
Depth: 20"
Height: 23"