Beverage-Air UCRD60AHC-4 60" Compact Undercounter Refrigerator with 4 Drawers
Item number  185ucrd60a4hMFR number  UCRD60AHC-4
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable stainless steel exterior with aluminum interior
  • 4 drawers provide ample storage
  • Maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400010538669
Works With
Beverage-Air UCRD60AHC-4 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
325 lb.
Width
60 Inches
Depth
29 1/4 Inches
Height
34 1/2 Inches
Interior Width
Interior Depth
19 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
8.2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Capacity
17.1 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Type
Solid
Features
Made in America
Horsepower
1/4 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
35 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD60AHC-4 Details
Add convenient, compact refrigerated food storage to your kitchen with this Beverage-Air UCRD60AHC-4 60" compact undercounter refrigerator with 4 drawers. Great for pizzerias and prep kitchens, this undercounter refrigerator easily fits below your work space to provide quick and easy access to your cold ingredients without losing valuable space in your kitchen. Each drawer is supported on heavy-duty, locking telescoping drawer slides for maximum support. The upper pull-out drawers are designed to accommodate 6" deep pans (sold separately), while the lower drawers can fit (2) 4" deep pans (sold separately). Each drawer extends 23" so you can conveniently load and unload your most popular fresh ingredients from the pull-out drawers.
Made of a durable stainless steel exterior with an aluminum interior, this unit is built to withstand the demands of a busy commercial kitchen. The exterior is designed with heavy-duty stainless steel while the cabinet and bottom are made of galvanized steel for exceptional durability. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity.
Thanks to its 1/4 hp compressor, this undercounter refrigerator's compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. This model also comes standard with 6" casters, which make moving it for cleaning and servicing much easier. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 29 1/4"
Height: 34 1/2"
Capacity: 17 .1 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 55 7/8"
Depth: 19"
Height: 23"