Beverage-Air UCRD60AHC-4-104 60" Low Profile Four Drawer Undercounter Refrigerator
Item number  185urd60a414MFR number  UCRD60AHC-4-104
Product Overview
  • Low profile design ensures easy access to cold food storage
  • Durable stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum
  • Drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
  • Four drawers fit 6" deep food pans or (2) 4" deep pans (sold separately)
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400015259743
Beverage-Air UCRD60AHC-4-104 Specs
Shipping Weight
320 lb.
Width
60 Inches
Depth
32 Inches
Height
31 Inches
Interior Width
56 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
3 Amps
Hertz
60 Hz
Drawers
BTU (LBP)
1,350 BTU
Capacity
14.4 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Horsepower
1/5 hp
Material
Stainless Steel
Style
Low Profile
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD60AHC-4-104 Details
This Beverage-Air UCRD60AHC-4-104 60" low profile four drawer undercounter refrigerator is a great solution when you need to increase the refrigerated storage capacity in your kitchen! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and an aluminum interior, this refrigerator is durable and resistant to corrosion for frequent use in your commercial kitchen.
This unit includes 2 upper pull-out drawers that accommodate 6" deep food pans (sold separately) and 2 lower drawers that can fit (2) 4" deep pans (sold separately). Each drawer is supported by telescoping slides for smooth use and easy access. All drawers also feature a locking mechanism to prevent them from being inadvertently pulled out of the cabinet, keeping your kitchen and staff safe. Plus, their magnetic gaskets ensure a positive seal to reduce temperature loss.
This 60" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has 2" thick polyurethane insulation and 1/5 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
A set of 2 3/4" casters makes it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 32"
Height: 31"
Capacity: 14.4 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 23 1/2"
Height: 23"