Beverage-Air UCR27HC-24 27" Shallow Depth Left-Hinged Door Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr27hclhMFR number  UCR27HC-24
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shallow depth helps improve workflow in narrow, cramped kitchens
  • Stainless steel front, sides, top, and doors with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing door with stay-open feature, magnetic gasket, and field-reversible design
  • Full mechanical control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400014094260
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCR27HC-24 27" shallow depth left-hinged door undercounter refrigerator!
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Durable Design
Convenient Features
Eco-Friendly Refrigerant
Simple Operation
Casters Included
After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 6" casters. When the unit is in use, lock the two caster brakes for safe, stationary use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.