Beverage-Air UCR27AHC-24-ADA 27" Left-Hinged Door Undercounter Refrigerator
Item number  185ur27alhadMFR number  UCR27AHC-24-ADA
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and door with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing door with stay-open feature, magnetic gasket, and field-reversible design
  • Left-hinged door design allows it to open where standard right-hinged doors can't
  • Full mechanical control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp, 115V
UPC Code:400014094246
Other Products from this Line
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCR27AHC-24-ADA 27" left-hinged door undercounter refrigerator!
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Durable Design
Convenient Features
Eco-Friendly Refrigerant
Simple Operation
An interior thermometer is standard too, so monitoring the temperature is easy. The full mechanical controls help to further simplify operation, and the automatic evaporator works to keep the unit functioning in top shape without manual input. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Casters Included
After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 4" casters. When the unit is in use, lock the two caster brakes for safe, stationary use.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.