Beverage-Air UCR24AHC-25-ADA 24" Glass Door Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr24agadMFR number  UCR24AHC-25-ADA
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, and top with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing door with stay-open feature, magnetic gasket, and field-reversible design
  • Glass door allows for product visibility and easy retrieval
  • Full mechanical control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/10 hp
UPC Code:400014094192
Other Products from this Line
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCR24AHC-25-ADA 24" glass door undercounter refrigerator!
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Design
Convenient Features
Eco-Friendly Refrigerant
Simple Operation
An interior thermometer is standard too, so monitoring the temperature is easy. The full mechanical controls help to further simplify operation, and the automatic evaporator works to keep the unit functioning in top shape without manual input. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Casters Included
After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 4" casters. When the unit is in use, lock the two caster brakes for safe, stationary use.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.