Beverage-Air SPE60HC-24M-CL Elite 60" 2 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number 185se6024mclMFR number SPE60HC-24M-CL
Works With
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(19,828 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Includes (24) 1/6 size, 4" deep food pans
- Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400013143044
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 392 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 38 3/8 Inches
- Height
- 56 3/4 Inches
- Interior Width
- 56 Inches
- Nominal Width
- 60 Inches
- Interior Depth
- Interior Height
- 23 Inches
- Work Surface Height
- 36 Inches
- Amps
- 5.4 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- 1/6 Size Pan Capacity
- 24 Pans
- Access Type
- Doors
- Capacity
- 21.5 cu. ft.
- Casters
- With Casters
- Compressor Location
- Bottom Mounted
- Compressor Style
- Side / Rear Breathing
- Construction
- Stainless Steel and Aluminum
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Solid
- Features
- Made in America
- Hinge Location
- Left Right
- Horsepower
- 1/3 hp
- Installation Type
- Freestanding
- Number of 1/6 Size Pans Included
- 24 Pans
- Number of Doors
- 2 Doors
- Number of Shelves
- 4 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Refrigeration Type
- Air Cooled
- Style
- Counter Height
- Temperature Range
- 36 - 38 Degrees F
- Top Type
- Mega Top
Beverage-Air SPE60HC-24M-CL Details
Engineered for maximum convenience, the Beverage-Air SPE60HC-24M-CL Elite 60" mega top refrigerated sandwich prep table provides both a work surface and refrigerated storage. It comes standard with a 10" wide polyethylene cutting board, which serves as a work area while assembling sandwiches, salads, and other orders. Behind the cutting board is a pan rail that holds up to (24) 1/6 size, 4" deep food pans. These pans are included and are made of durable polycarbonate to withstand regular use. And to prevent product contamination, the pan rail is easily covered by 2 clear lift-up lids; just lower them when the table is not in use, and keep product safe and properly chilled. At the end of the day, the cutting board is easy to remove to clean.
Made with stainless steel sides, front, top, door, and grille, the unit is designed for the commercial kitchen. It even features 6" casters to make it easy to maneuver for cleaning or service. 2 of the casters even include a brake, so you can rest assured that the refrigerator remains in place when in use. For easy operation, the unit has full electronic controls, and to even further simplify maintenance, it boasts an automatic evaporator. This eliminates the need for nearby floor drains. Built for convenience and designed to last, this Beverage-Air mega top refrigerated sandwich prep table requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 38 3/8"
Work Surface Height: 36"
Height: 56 3/4"
Capacity: 17.1 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 23 3/8"
Height: 23"
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.