Beverage-Air SPE32HC-12M Elite Series 32" 1 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185spe32h12mMFR number  SPE32HC-12M
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Top holds (12) 1/6 size, 4" deep food pans; includes 12 polycarbonate pans
  • 10" wide polyethylene cutting board provides prep space and is easy to remove for cleaning
  • 1 self-closing stainless steel door with a 120 degree stay-open feature; removable and insulated
  • Easy-to-use, full electronic controls
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp, 115V
UPC Code:spe32hc-12m
Works With
The Beverage-Air SPE32HC-12M Elite Series 32" 1 door mega top sandwich prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand!
Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads. Thanks to the mega top design, this prep table boasts enough space for (12) 1/6 size, 4" deep food pans along its top rail. These pans are provided and are made of polycarbonate for long-lasting use. Plus, this unit is designed with a door that is field-reversible, which means it's easy to adjust according to your workflow!
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Spacious Construction
Environmentally Friendly
Designed for Durability
Built for heavy commercial use, this prep unit features is constructed with an ultra-durable stainless steel front, plus stainless steel sides, top, and door. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.