Avantco SS-WT-60R-HC 60" Two Door Stainless Steel ADA Height Worktop Refrigerator with 3 1/2" Backsplash
Item number  178sswt60ra
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 2 1/2" casters make moving simple for easy cleaning and make the unit an ADA-compliant height
  • Strong type 430 stainless steel exterior with 3 1/2" backsplash and type 304 stainless steel
  • Foamed-in-place polyurethane maintains temperatures from 33 to 40 degrees Fahrenheit
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 1/3 hp
  • Note: only the worktop refrigerator holds the ETL certification
UPC Code:400013899897
Works With
View All Items
Make food preparation as convenient as possible with the Avantco SS-WT-60R-HC 60" worktop refrigerator, and better keep up with customer demands.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • ETL, US
    ETL, US
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Wall-Mounted Thermometer
Auto-Defrost Function
Generous Workspace
Accessible Design
Epoxy-Coated Shelves
Cutting Edge, Energy-Efficient Technology
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
No, they must be installed after delivery.
This product cannot be shipped to Canada.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
60 1/4 Inches
Depth:
29 1/2 Inches
Height:
Work Surface Height:
Interior Dimensions:
Interior Width:
Interior Depth:
Interior Height:
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
3.9
Rated 3.9 out of 5 stars
11 Customer Reviews
Customers Say
  • great
  • warranty
  • easy
  • fridge
  • temperature
  • unit
  • buy
  • buying
  • company
  • degrees
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 11 of 11 reviews
Review by
Michael W. from Pizza Schmizza PDX
Posted on 01/24/2020
Rated 1 out of 5 stars
Style:
Standard Height
Review by
Elizabeth M. from Roaring Table Brewing LLC
Posted on 12/22/2018
Rated 1 out of 5 stars
Style:
Standard Height
We appreciate your review, Elizabeth. We wish this Avantco SS-WT-60R-HC 60 inch Two Door Worktop Refrigerator with 3 1/2 inch Backsplash would have worked out for you. Our Customer Solutions team will remain in contact with you about this.