Avantco SS-WT-60R-HC 60" Two Door Worktop Refrigerator with 3 1/2" Backsplash
Item number  178sswt60rhc
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Strong and sleek 430 type stainless steel exterior with 3 1/2" backsplash
  • 304 type stainless steel interior maintains temperatures from 33 to 40 degrees Fahrenheit
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 1/3 hp
Quality Rating:
UPC Code:400011641320
Works With
View All Items
The Avantco SS-WT-60R-HC 60" worktop refrigerator delivers the work space and refrigerated storage you need.
Great for restaurants, delis, and anything in between, this two door worktop refrigerator provides 14.2 cu. ft. of storage in a 60" wide footprint to make food preparation as convenient as possible. It also boosts your usable work space by giving you a worktop and backsplash, while casters let you easily roll it out for cleaning or routine maintenance. For long-lasting quality assurance and peace of mind, this unit also comes with a 2 year Parts and Labor Warranty.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
1/3 hp Refrigeration System
Stainless Steel Design
Self-Closing Doors
Spacious Work Area
Adjustable Interior Shelves
Simple Controls
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
This product cannot be shipped to Canada.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
The units come with casters preassembled underneath the pallet.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
60 1/4 Inches
Depth:
29 1/2 Inches
Height:
Work Surface Height:
Capacity:
14.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Interior Width:
Interior Depth:
Interior Height:
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
3.9
Rated 3.9 out of 5 stars
11 Customer Reviews
Customers Say
  • great
  • warranty
  • easy
  • fridge
  • temperature
  • unit
  • buy
  • buying
  • company
  • degrees
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 11 of 11 reviews
Review by
Michael W. from Pizza Schmizza PDX
Posted on 01/24/2020
Rated 1 out of 5 stars
Style:
Standard Height
Review by
Elizabeth M. from Roaring Table Brewing LLC
Posted on 12/22/2018
Rated 1 out of 5 stars
Style:
Standard Height
We appreciate your review, Elizabeth. We wish this Avantco SS-WT-60R-HC 60 inch Two Door Worktop Refrigerator with 3 1/2 inch Backsplash would have worked out for you. Our Customer Solutions team will remain in contact with you about this.