Avantco SS-UC-48R-HC 48" Stainless Steel ADA Height Undercounter Refrigerator
Item number  178ssuc48ra
Product Overview
  • 2 1/2" casters make moving simple and bring the unit to an ADA-compliant working height
  • Strong and sleek type 430 stainless steel exterior and type 304 stainless steel interior
  • Foamed-in-place polyurethane maintains temperatures from 33 to 40 degrees Fahrenheit
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 1/3 hp
  • Note: only the undercounter refrigerator holds the ETL certification
UPC Code:400013899781
Works With
View All Items
Make cold food storage as convenient as possible with the Avantco SS-UC-48R-HC 48" undercounter refrigerator.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • ETL, US
    ETL, US
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Stainless Steel Construction
Spacious Interior
Digital Temperature Controls
Casters
Reliable Refrigeration
This refrigerator ensures optimal performance by operating with a 1/3 hp refrigeration system that circulates R290 hydrocarbon refrigerant to maintain temperatures from 33 to 40 degrees Fahrenheit. R290 refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The foamed-in-place polyurethane insulation helps to add rigidity to the body's structure. This undercounter unit requires a 115V electrical connection for operation.
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
No, they must be installed after delivery.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
47 1/4"
Depth:
29 1/2"
Work Surface Height:
33 5/8 Inches
Capactiy:
11 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width:
Depth:
Height:
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
4.4
Rated 4.4 out of 5 stars
13 Customer Reviews
Customers Say
  • easy
  • unit
  • great
  • space
  • clean
  • far
  • holds
  • temp
  • temperature
  • works
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 13 of 13 reviews
Review by
Frank P. from West Georgia Foods LLC
Posted on 11/17/2019
Verified Purchase
Rated 3 out of 5 stars
Style:
Standard Height
Thank you for your feedback! We are sorry your Avantco SS-UC-48R-HC 48 inch Undercounter Refrigerator was defective. Action has been taken to remedy this. Please reach out to our Customer Solutions team if you have any questions!