10 Strawberry Street WEL-11REC Whittier Elite 7" x 11" White Rectangular Porcelain Plate - 24/Case
Item number  850wel11recMFR number  WEL-11REC
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Thin edge is ideal for fine dining
  • Exudes contemporary style with its distinct rectangular shape
  • Straight lines and defined rim conveniently show off your offerings
  • Made of porcelain to protect against breakage and chipping
  • Perfect for serving your signature salads, entrees, or appetizers
UPC Code:400011093730
Other Products from this Line
10 Strawberry Street WEL-11REC Specs
Quantity
24/Case
Shipping Weight
41.05 lb.
Length
11 Inches
Width
7 Inches
Color
White
Features
Dishwasher Safe Microwavable Oven Safe
Material
Porcelain
Product Line
10 Strawberry Street Whittier
Shape
Rectangle
Type
Appetizer Plates Bread and Butter Plates Dessert Plates Plates Salad Plates
10 Strawberry Street WEL-11REC Details
Overall Dimensions:
Length: 11"
Width: 7"
Interior Length: 9"
Interior Width: 5"
Height: 1/2"
  • Dishwasher Safe
    Dishwasher Safe
    This item can safely be cleaned in a commercial dishwasher.
  • Microwave Safe
    Microwave Safe
    This item can safely be used in the microwave for food service applications.
  • Oven Safe
    Oven Safe
    This item can withstand high heat applications and is safe for oven use in food service.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Resources for 10 Strawberry Street WEL-11REC
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • plates
  • beautifully
  • far
  • plate
  • sandwiches
  • appetizers
  • beautiful
  • bottom
  • brands
  • burgers
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Thornton A.
Posted on 03/25/2019
Rated 5 out of 5 stars
Size:
8 3/8" x 12 7/8"
Review by
Nicholas T. from Nickel's Pit BBQ
Posted on 02/27/2015
Verified Purchase
Size:
7" x 10 7/8"