Item number 521plscu12oMFR number PL-SC-U12O
World Centric ZeroWare Reusable 9" PLA White Plate - 5/Pack
UPC Code:10814669011683
Other Products from this Line
- Quantity
- 500/Case
- Shipping Weight
- 30.92 lb.
- Length
- 12 Inches
- Width
- Shape
- Oval
- Plates
World Centric PL-SC-U12O Details
Serve your menu favorites and help the environment too with this World Centric 12" oval compostable fiber plate. Perfect for both hot and cold foods, this plate is an ideal solution for restaurants, caterers, and sandwich shops that serve anything from hot entrees to cold salads and dessert dishes. Constructed of renewable plant fiber, this plate is free of wax and plastic lining, and is compostable in commercial facilities only, though one may not exist in your area, so it is important to check beforehand.
Overall Dimensions:
Length: 12"
Width: 10"
Height: 1"