Item number 521plscu10oMFR number PL-SC-U10O
This Product is no longer available
Browse our full selection
World Centric 1 oz. Compostable PLA Clear Portion Cup - 100/Pack
World Centric ZeroWare Reusable 20 oz. PLA White Bowl - 5/Pack
World Centric ZeroWare Reusable 9" PLA White Plate - 5/Pack
World Centric ZeroWare Reusable 12 oz. PLA White Cup - 5/Pack
World Centric ZeroWare Reusable 2 oz. PLA White Portion Cup - 20/Pack
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
UPC Code:10814669011676
Other Products from this Line
- Quantity
- 500/Case
- Shipping Weight
- 19.18 lb.
- Length
- 10 Inches
- Width
- 8 Inches
- Height
- 1 Inch
- Color
- Beige
- Features
- Commercially Compostable Freezer Safe Gluten-Free Microwavable USDA Certified Biobased Product
- Material
- Molded Fiber Plant Fiber
- Shape
- Oval
- Style
- Uncoated
- Type
- Plates
World Centric PL-SC-U10O Details
Serve your menu favorites and help the environment too with this World Centric 10" oval compostable fiber plate. Perfect for both hot and cold foods, this plate is an ideal solution for restaurants, caterers, and sandwich shops that serve anything from hot entrees to cold salads and dessert dishes. Constructed of renewable plant fiber, this plate is free of wax and plastic lining, and is compostable in commercial facilities only, though one may not exist in your area, so it is important to check beforehand.
Overall Dimensions:
Length: 10"
Width: 8"
Height: 1"