Item number 521plscu10tMFR number PL-SC-U10T
World Centric ZeroWare Reusable 9" PLA White Plate - 5/Pack
Product Overview
- Constructed from bamboo and unbleached plant fiber
- Composts in 2-4 months in a commercial composting facility
- Soak-proof with no wax or plastic lining
- Ideal for both hot and cold foods
- Eco-friendly design reduces carbon footprint
UPC Code:10894410001149
- Quantity
- 700/Case
- Shipping Weight
- 34.84 lb.
- Height
- 1 Inch
- Diameter
- Molded Fiber Plant Fiber
- Number of Compartments
- 3 Compartments
- Shape
- Round
- Plates
World Centric PL-SC-U10T Details
Serve your menu favorites and help the environment too with this World Centric 10" 3-compartment round compostable fiber plate. Perfect for both hot and cold foods, this plate is an ideal solution for restaurants, caterers, and sandwich shops that serve anything from hot entrees to cold salads and dessert dishes. Constructed of renewable plant fiber, this plate is free of wax and plastic lining, and is compostable in commercial facilities only, though one may not exist in your area, so it is important to check beforehand.
Overall Dimensions:
Diameter: 10"
Height: 1"