Wolf by Vulcan WEG72E-480/3 72" Electric Countertop Griddle with Thermostatic Controls - 480V, 3 Phase, 32.4 kW
Item number  950weg72egMFR number  WEG72E 480/3
Product Overview
  • 24" deep, 3/4" thick griddle plate
  • Two solid sheathed elements and one snap-action thermostat per 12" of width
  • Range of 200-450 degrees Fahrenheit
  • 3 1/2" wide grease chute; (2) 6 qt. stainless steel grease drawers
  • Stainless steel front and sides
  • 4" backsplash and tapered side splashes
  • 4" adjustable legs
  • 480V, 3 phase, 32.4 kW
UPC Code:400012129902
Works With
Wolf WEG72E 480/3 Specs
Shipping Weight
610 lb.
Width
72 Inches
Cooking Surface Width
72 Inches
Cooking Surface Depth
24 Inches
Amps
19.5 Amps
Hertz
60 Hz
Wattage
32.4 Kilowatts
Number of Burners
12 Burners
Number of Controls
6 Controls
Plate Thickness
3/4 Inch
Heavy Duty
Wolf WEG72E 480/3 Details
Enhance the durability, reliability, and all-around performance of your cooking lineup with the addition of this Wolf by Vulcan WEG72E-480/3 heavy-duty electric countertop griddle! Boasting two powerful solid sheathed heating elements per every 12" of cooking width, this unit offers a total of 32.4 kW of heating power. Each pair of elements is equipped with its own independent snap-action thermostat so that you can ensure the proper temperature in each section of the griddle plate. The thermostatic controls have a temperature range of 200-450 degrees Fahrenheit, making this unit a great choice for a variety of cooking tasks from melting quesadillas to searing french toast and browning breakfast sausage.
The 3/4" thick steel griddle plate is ideal for your lower production business since it heats up quickly. The body of this griddle is made with a stainless steel front and side panels for easy cleaning and long-lasting durability. Four 4" adjustable legs keep this unit up off the counter so that you can easily clean underneath while a 4" stainless steel backsplash and tapered side splashes protect your walls and surrounding equipment from grease spatter. Plus, this griddle has bottom heat shields to direct the heat where you want it.
To make grease management easier, you can count on this model's 3 1/2" grease gutter to direct grease into the grease drawers for disposal. When you are ready to clean up for the day, it's fast and easy to empty this unit's (2) 6 qt. grease drawers. Two 480V, 3 phase electrical connections are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 72"
Depth: 24"