Wolf by Vulcan WEG36E-480/3 36" Electric Countertop Griddle with Thermostatic Controls - 480V, 3 Phase, 16.2 kW
Item number  950weg36egMFR number  WEG36E 480/3
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 24" deep, 1/2" thick steel griddle plate
  • Two solid sheathed elements and one snap-action thermostat per 12" of width
  • Range of 200-450 degrees Fahrenheit
  • 3 1/2" wide grease chute; 6 qt. stainless steel grease drawer
  • Stainless steel front and sides
  • 4" backsplash and tapered side splashes
  • 4" adjustable legs
  • 480V, 3 phase, 16.2 kW
UPC Code:400012129605
Works With
Wolf WEG36E 480/3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
310 lb.
Width
36 Inches
Depth
31 1/2 Inches
Height
15 1/4 Inches
Cooking Surface Width
36 Inches
Cooking Surface Depth
24 Inches
Amps
19.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
480 Volts
Wattage
16.2 Kilowatts
Connection Type
Hardwired
Control Type
Thermostatic
Cooking Surface Material
Polished Steel
Features
Extra Deep Plate Made in America NSF Certified
Installation Type
Countertop
Number of Burners
6 Burners
Number of Controls
3 Controls
Plate Thickness
1/2 Inch
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Temperature Range
200 - 450 Degrees F
Temperature Settings
Adjustable
Type
Griddles
Usage
Heavy Duty
Wolf WEG36E 480/3 Details
Enhance the durability, reliability, and all-around performance of your cooking lineup with the addition of this Wolf by Vulcan WEG36E-480/3 heavy-duty electric countertop griddle! Boasting two powerful solid sheathed heating elements per every 12" of cooking width, this unit offers a total of 16.2 kW of heating power. Each pair of elements is equipped with its own independent snap-action thermostat so that you can ensure the proper temperature in each section of the griddle plate. The thermostatic controls have a temperature range of 200-450 degrees Fahrenheit, making this unit a great choice for a variety of cooking tasks from melting quesadillas to searing french toast and browning breakfast sausage.
The 1/2" thick steel griddle plate is ideal for your lower production business since it heats up quickly. The body of this griddle is made with a stainless steel front and side panels for easy cleaning and long-lasting durability. Four 4" adjustable legs keep this unit up off the counter so that you can easily clean underneath while a 4" stainless steel backsplash and tapered side splashes protect your walls and surrounding equipment from grease spatter. Plus, this griddle has bottom heat shields to direct the heat where you want it.
To make grease management easier, you can count on this model's 3 1/2" grease gutter to direct grease into the grease drawer for disposal. When you are ready to clean up for the day, it's fast and easy to empty this unit's 6 qt. grease drawer. A 480V, 3 phase electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 31 1/2"
Height: 15 1/4"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 36"
Depth: 24"