Wolf by Vulcan SCB47-NAT Natural Gas Low Profile 47" Radiant Gas Charbroiler - 116,000 BTU
Item number  950scb47nMFR number  SCB47 NAT
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Heavy-duty cast iron char-radiants; stainless steel sides, backsplash, and grease trough
  • 5 1/4" wide reversible cast iron grates; grease channel in each grate to control flare-ups
  • 8 burners with independent infinite controls
  • Underburner deflector system
  • "Cool zone" for easier clean up
  • Full width front grease drawer
  • 4" adjustable legs
  • 116,000 BTU; natural gas
UPC Code:400012132292
Works With
Wolf SCB47 NAT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
460 lb.
Width
46 3/4 Inches
Depth
27 1/4 Inches
Height
Cooking Surface Width
43 Inches
Cooking Surface Depth
Base Style
Without Base
Burner BTU
14,500 BTU
Control Type
Manual
Features
Low Profile Design Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Number of Burners
8 Burners
Number of Controls
8 Controls
Power Type
Natural Gas
Total BTU
116,000 BTU
Type
Charbroilers
Usage
Standard Duty
Wolf SCB47 NAT Details
The low-profile design makes this unit great for kitchens where space is at a premium, and thanks to its 4" adjustable legs you can make it the ideal working height for your chef and level the grill on an uneven counter. This unit requires a natural gas connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 46 3/4"
Depth: 27 1/4"
Height: 14 3/4"
Cooking Area: 43" x 20 1/2"