Vulcan HEG60E-24C 60" Electric Chrome Top Restaurant Griddle with Snap-Action Thermostatic Controls - 208V, 1 Phase, 27 kW
Item number  901heg6024cbMFR number  HEG60E CHROME 208/1
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two solid sheathed elements and one snap-action thermostat per 12" of width
  • Sturdy 3/4" thick polished chrome griddle plate provides even heat distribution
  • Adjustable temperature from 200-450 degrees Fahrenheit
  • 3 1/2" wide grease chute; (2) 6 qt. stainless steel grease drawers
  • 208V, 1 phase, 27 kW
UPC Code:400014101456
Works With
Vulcan HEG60E CHROME 208/1 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
535 lb.
Width
60 Inches
Depth
31 1/2 Inches
Height
15 1/4 Inches
Cooking Surface Width
60 Inches
Cooking Surface Depth
24 Inches
Phase
1 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
27 Kilowatts
Connection Type
Hardwired
Control Type
Thermostatic
Cooking Surface Material
Chrome
Features
Made in America NSF Certified
Installation Type
Countertop
Number of Burners
5 Burners
Plate Thickness
3/4 Inch
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Temperature Range
200 - 450 Degrees F
Temperature Settings
Adjustable
Type
Griddles
Usage
Heavy Duty
Vulcan HEG60E CHROME 208/1 Details
Upgrade your restaurant's grilling capabilities by adding this Vulcan HEG60E-24C 60" electric restaurant chrome top griddle with snap-action thermostatic controls to your cooking lineup. Featuring two solid sheathed elements and one snap-action thermostat per 12" of width, this unit offers a total of 27 kW of heating power. Each pair of elements is equipped with its own independent snap-action thermostat so that you can ensure the proper temperature in each section of the griddle plate. The thermostatic controls have a temperature range of 200-450 degrees Fahrenheit, making this unit a great choice for a variety of cooking tasks from melting quesadillas to searing french toast and browning breakfast sausage.
Four 4" adjustable legs keep this unit up off the counter so that you can easily clean underneath, while a 4" stainless chrome backsplash and tapered side splashes protect your walls and surrounding equipment from grease spatter. Plus, this griddle has bottom heat shields to direct the heat where you want it. To make grease management easier, you can count on this model's 3 1/2" grease gutter to direct grease into the grease drawers for disposal. When you are ready to clean up for the day, it's fast and easy to empty this unit's (2) 6 qt. grease drawers. Two 208V, 1 phase electrical connections are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 31 1/2"
Height: 15 1/4"
Cooking Height: 11 1/8"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 60"
Depth: 24"