Vulcan 36R-36CBN Endurance Natural Gas 36" Charbroiler with Refrigerated Base - 96,000 BTU
Item number 90136r36cbnMFR number 36R-36CBN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(51,288 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Rugged stainless steel construction
- 36" wide charbroiler with supercharger dividers
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
- 96,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; natural gas connection required
UPC Code:400014339927
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 630 lb.
- Width
- 36 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Nominal Width
- 36 Inches
- Voltage
- 115 Volts
- Burner BTU
- 16,000 BTU
- Control Type
- Manual
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 3/4 Inches
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Burners
- 6 Burners
- Number of Ovens
- None
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Refrigerated Chef Base
- Refrigerant Type
- R-404A
- Style
- Standard
- Top Configuration
- Charbroiler Top
- Total BTU
- 96,000 BTU
Vulcan 36R-36CBN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36R-36CBN Endurance 36" natural gas range with a 36" charbroiler top and refrigerated base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features a charbroiler top with a refrigerated base, you can grill proteins and vegetables on top while eliminating wasted space by storing supplies in the refrigerated base.
This unit's 36" wide charbroiler top makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Six 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
The refrigerated base includes 2 heavy-duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. Since the drawers have a self-closing and stay-open feature, they make loading and unloading easy. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, and backriser to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 34"
Height: 58"