Vestil 72" x 42" x 4" High Profile Steel Machinery and Rack Guard HPRO-72-42-4
Item number 736hpro72424MFR number HPRO-72-42-4
Works With
- Apply, opens link in this tab
(835 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 6-7 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Protects equipment, racks, building walls, and other important assets
- Durable welded steel construction
- Yellow powder coat provides additional strength and high visibility
- High profile design ensures additional protection
- Both base plates have 4 pre-drilled mounting holes for installation (hardware sold separately)
UPC Code:400016027884
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 98.5 lb.
- Length
- 76 1/8 Inches
- Width
- 8 Inches
- Height
- 42 9/16 Inches
- Color
- Yellow
- Features
- Made in America
- Finish
- Powder-Coated
- Installation Type
- Surface Mounted
- Material
- Steel
- Type
- Rack / Shelf Guards
Vestil Manufacturing Co HPRO-72-42-4 Details
Protect important equipment and infrastructure with this Vestil 72" x 42" x 4" high profile steel machinery and rack guard HPRO-72-42-4. This durable guard is used to protect equipment, racks, building walls, and other important assets in your facility. It features a durable welded steel construction to act as a sturdy barrier. Plus, it has a safety yellow powder coat for additional strength and high visibility.
The high profile design ensures additional protection for equipment and personnel. This unit is easy to mount with the (2) 8" x 8" base plates that each have 4 pre-dilled mounting holes. This allows for quick lag down installation (hardware sold separately). For safe use, this unit has a 21" mid-rail to ensure OSHA compliance. Prevent costly damage in your facility with this reliable guard.
Overall Dimensions:
Length: 76 1/8"
Width: 8"