Vestil 48" x 36" x 4" Removable High Profile Steel Machinery and Rack Guard HPRO-RF-48-36-4
Item number 736hprorf48364MFR number HPRO-RF-48-36-4
Works With
- Apply, opens link in this tab
(859 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 3-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Protects equipment, racks, building walls, and other important assets
- Durable welded steel construction
- Yellow powder coat provides additional strength and high visibility
- High profile design ensures additional protection
- Pre-drilled, surface-mounted base allows the bollard to easily be inserted and removed
UPC Code:400016027990
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 83 lb.
- Length
- 51 1/2 Inches
- Width
- 8 Inches
- Height
- 36 Inches
- Color
- Yellow
- Features
- Made in America
- Finish
- Powder-Coated
- Installation Type
- Surface Mounted
- Material
- Steel
- Type
- Rack / Shelf Guards
Vestil Manufacturing Co HPRO-RF-48-36-4 Details
Protect important equipment and infrastructure with this Vestil 48" x 36" x 4" removable high profile steel machinery and rack guard HPRO-RF-48-36-4. This durable guard is used to protect equipment, racks, building walls, and other important assets in your facility. It features a durable welded steel construction to act as a sturdy barrier. Plus, it has a safety yellow powder coat for additional strength and high visibility. The high profile design ensures additional protection for equipment and personnel.
The (2) 8" x 8" steel base plates each have 4 pre-drilled holes to be surface mounted (hardware sold separately). This allows for quick lag down installation. Once the bases are bolted in place, the guard pipe can easily be inserted and removed as needed. To prevent unauthorized removal, a padlock may be added (sold separately). This unit is OSHA compliant for safe use. It can be used indoors and outdoors. Prevent costly damage in your facility with this reliable guard.
Overall Dimensions:
Length: 51 1/2"
Width: 8"
Height: 36"
Pipe Dimensions:
Length: 48"