Vestil 36" x 42" x 5" Square High Profile Steel Machinery and Rack Guard Square HPRO-SQ-36-42-5
Item number  736hprosq36425MFR number  HPRO-SQ-36-42-5
Usually Ships in 3-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Protects equipment, racks, building walls, and other important assets
  • Durable welded steel construction
  • Yellow powder coat provides additional strength and high visibility
  • High profile, square design ensures additional protection
  • Both base plates have 4 pre-drilled mounting holes for installation (hardware sold separately)
UPC Code:400016027914
Works With
Vestil Manufacturing Co HPRO-SQ-36-42-5 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
120 lb.
Length
41 Inches
Width
10 Inches
Height
42 Inches
Color
Yellow
Features
Made in America
Finish
Powder-Coated
Installation Type
Surface Mounted
Material
Steel
Type
Rack / Shelf Guards
Vestil Manufacturing Co HPRO-SQ-36-42-5 Details
Protect important equipment and infrastructure with this Vestil 36" x 42" x 5" square high profile steel machinery and rack guard HPRO-SQ-36-42-5. This durable guard is used to protect equipment, racks, building walls, and other important assets in your facility. It features a durable welded steel construction to act as a sturdy barrier. Plus, it has a safety yellow powder coat for additional strength and high visibility.
The high profile, square design ensures additional protection for equipment and personnel. This unit is easy to mount with the (2) 10" x 10" base plates that each have 4 pre-dilled mounting holes. This allows for quick lag down installation (hardware sold separately). For safe use, this unit is OSHA compliant. Prevent costly damage in your facility with this reliable guard.
Overall Dimensions:
Length: 41"
Width: 10"
Height: 42"
Pipe Dimensions:
Length: 36"
Width: 5"